E-devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?


Ülkelerin zamandan tasarruf etmek amacıyla e-devlet geçiş süreci hızlanmıştır. Ülkemizde bu geçiş sürecine ayak uydurmayı başarmış, hatta çoğu gelişmiş ülkeden daha hızlı bir şekilde e-devlet sistemine geçiş işlemine başlamıştır. Türkiye bu geçiş süreci içerisinde e-turkiye.gov.tr gibi çok güçlü bir altyapısı olan sistemi kurmuş ve e-devlet işlemlerinin bu sistem üzerinden yürütülmesini sağlamıştır.

E-devlet Nedir?

Ülkeler devlet işlerini internet üzerinden yaparak zamandan ve iş gücünden tasarruf etme yoluna gitmiştir. E-devlet kamu kurumlarında yapmak zorunda olduğumuz işlerimizin, kamu kurumlarına hiç gitmeden internet üzerinden online olarak yapılmasıdır.

Ülkemizde E-devlet Uygulamaları Nasıldır?

Ülkemizdeki her kurum kendi içerisinde bir e-devlet sistemine geçiş yapmıştır. Bu kurumların hepsini tek bir çatı altında toplamak için e-turkiye.gov.tr adlı bir site kurulmuş ve devlet kurumlarının yükü hafifletilmiştir. E-devlet uygulamaları kapsamında işlerini internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlarımıza devlet tarafından PTT kanalıyla e-devlet şifresi tanımlanarak vatandaşlarımızın e-devlet giriş işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır.

e-devlet-girisVatandaşlarımız e-turkiye.gov.tr adresi üzerinde e-devlet giriş işlemini yaptıktan sonra kişisel sorgulamaları, adli sicil raporu, askerlik bilgisi, cep telefonu sorgulama işlemleri gibi işlemleri yapma imkanına sahiptir.

E-devlet Girişi Nasıl Yapılır?

PTT ‘den e-devlet giriş işlemlerinizi yapabilmek için şifre talebinde bulunup şifreyi aldıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemine e-imza, m-imza, TC kimlik kartı ile de giriş yapılabilmektedir.

E-devlet Şifresi İle Giriş

Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda e-devlet sistemine e-devlet şifresi ile giriş ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekranda TC kimlik No yazan alana TC kimlik numaranızı, e-devlet şifresi yazan alana da PTT’den almış olduğunuz size özel olan e-devlet şifrenizi yazıp sisteme giriş yap butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

*Sisteme giriş yaparken kullandığınız bilgileri yazdığınız alanlara sanal klavye kullanarak giriş yapın.

E-devlet sistemine e-devlet şifrenizle giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine Elektronik İmza (E-imza) Şifresi İle Giriş

Artık kurumlarda e-imza şifresi kullanılmaya başlanmış ve yazılar ıslak imza yerine elektronik imza ile imzalanmaya başlanmıştır. Elektronik imza (e-imza) sistemini kullanan kurumlarda çalışan memurlar TÜBİTAK’tan edinilen e-imzaları kullanmaktadır.

Elektronik imza sahibi olan memurlar e-devlet sistemine e-imza sertifikaları ile giriş yapabilmektedirler. Elektronik imza ile e-devlet sistemine giriş yaparken kart tipini seçmelisiniz. Eğer ki sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız kayıt seçeneğini seçerek, daha önceden giriş yapmışsanız giriş seçeneğini seçerek devam butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

*E-devlet sistemine e-imza ile giriş yaparken e-imza kartınız bilgisayarınıza takılı ve bilgisayarınızda kartınızın sürücülerinin kurulu olması gerekmektedir.

E-devlet sistemine e-imza şifresiyle giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine Mobil İmza (M-imza) İle Giriş

Mobil imza uygulaması GSM şirketleri tarafından verilmektedir. Şu anda Avea ve Turkcell mobil imza (m-imza) uygulamasını desteklemektedir. Aşağıda size vermiş olduğumuz linke tıklayarak karşınıza gelecek kimlik doğrulama ekranında TC kimlik numarası, GSM numarası ve hattınızın GSm şirketini seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine mobil imza (m-imza) ile giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine TC Kimlik Kartı İle Giriş

TC kimlik kartı uygulaması ülkemizde yeni başlayan bir uygulamadır. Şu anda deneme safhalarını yaşadığımız TC kimlik kartı uygulamasında kimlik kartınızda bütün bilgiler yer alacaktır. Bu bilgileri okuyabilmek için kurumlarda TC kimlik kartı okuyucusu bulundurulması gerekir.

E-devlet sistemine TC kimlik kartı ile giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak açılacak olan kimlik doğrulama ekranında hangi cihazla giriş yapacağınızı seçip giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine TC kimlik kartıyla giriş yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Adres Değişikliği Bildirimi başlıklı makalemizde Adres değişikliği bildirimi, e-devlet ve İnternet üzerinden adres değişikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Kelimeleri

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  1. Geri bildirim: Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama | Sorgulama Sitesi

    • Çevre temizlik vergisi sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını sitemiz üzerinden öğrenin

  2. Geri bildirim: Dava Dosyası Sorgulama | Sorgulama Sitesi