İhale Yasaklılık Sorgulama


Devletin yapısı gereği birçok işi ihale yoluyla şirketlere vermektedir. İhaleyi alan şirket yada kişi almış olduğu işi ihale şartnamesine göre  almış olduğu işi yapmak zorundadır. İhale şartnamesine uymayanlara devlet ceza kesmekte ve devlet ihalelerine girmesini yasaklamaktadır.

Devlet yapacağı ihaleleri Kamu İhale Kurumu(KİK) sitesi üzerinden vatandaşa duyurmaktadır. Bu ihalelere girmek isteyen şartları yeten kişilerde ihaleye girebilmektedirler. İhaleye girecek olan kişinin sicilinin temiz olması, hakkında ihalelerden men kararı alınmamış olması ve gerekli teminatları verebilmesi gerekmektedir.

Yasaklılık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yasaklılık sorgulama işlemi EKAP yani Elektronik Kamu Alımları Platformu üzerinden yapılabilmektedir. Aşağıda size vermiş olduğumuz linkte ihaleden men edilipyasaklilik-sorgulama edilmediğinizi sorgulamanız mümkündür. İhale yasaklılık sorgulama işlemini yapabilmek için bu linki kullanabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda sizden bazı alanları doldurmanız istenmektedir. Bu alanları doldurup ara butonuna tıkladığınızda yasaklılık sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Yasaklılık sorgulama işlemini yaparken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Hakkında kamu davası açılanlara ilişkin sorgulama, bu ekran üzerinden yapılmamaktadır. Bu kapsamdaki sorgulama işlemi idarelerce yasaklılık teyit başvurusu yoluyla gerçekleştirilmektedir.
  • Kriterlerden birini girmeniz yeterlidir.

İhale yasaklılık sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Meslek Kursu Sorgulama başlıklı makalemizde İŞKUR ve İŞKUR meslek kursu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.